מהן הפניות 301 ומתי נשתמש בהן?

בין אם אתם בוני אתרים בתחילת דרככם, מקדמי אתרים או בעלי עסקים שפשוט יש להם אתר ורוצים לבצע בו שינויים באופן עצמאי – חשוב שתכירו את המונח הפניה 301. הפניות 301 אלו הפניות המבוצעות בין כתובת URL מסוימת לכתובת URL חדשה, ומפנה למעשה את הגולשים לכתובת החדשה הרלוונטית, כאשר ההפניה גם משמעותית למנועי החיפוש. המטרה שלה היא להציג לדפדפן ולגולש שעמוד מסוים כבר אינו קיים בכתובת הנוכחית שלו ועבר לכתובת אחרת. בנוסף, כדאי גם להכיר מהי הפניה 302 ואת ההבדל ביניהם.

מהי הפניה 301 ומה ההבדל בינה לבין הפניה 302?

כדאי להכיר את ההבדל הקטן והחשוב בין הפניות 301 להפניות 302. בעוד ההפניה הראשונה (301) מתייחס להפניה קבועה, הפניה 302 תצביע על הפניה זמנית. לכן, כאשר יהיה מדובר על 301 מנועי החיפוש יאנדקסו כבר את הכתובת החדשה במקום את הישנה. לעומת זאת, במקרה של הפניה 302 הם ימשיכו לעדכן את הכתובת הישנה אלא אם כן יעריכו שמדובר בשגיאה של בעל האתר שהתכוון לעשות הפניה מסוג 301 ובטעות השתמש בהפניה 302. פעולה זו הינה קריטית כחלק מעבודתו של כל מקדם אורגני.

מדוע זה קריטי לעשות הפניות 301?

ביצוע הפניות הן חלק חשוב מאוד מהליך קידום אורגני. במידה ולא תבוצע ההפניה העמוד ששינה את כתובתו פשוט יאבד מהכוח שלו במנועי החיפוש וממיץ הקישורים שבונה את הכוח הזה למעשה. כמו כן, גם האתר עצמו יאבד נתח מסוים מהכוח שלו כיוון שההפניות לאותו עמוד באתר מרחבי הרשת (אותם קישורים שיצרתם באופן יזום או נוצרו באופן טבעי) יובילו לעמוד שגיאה למעשה ולכן לא יעבירו כוח לאתר ולעמוד הרלוונטי. כחלק מהעבודה שלנו כחברת פרסום המתמחה בקידום אתרים יוצא לנו לעשות לא פעם הפניות 301 ללקוחותינו ומדובר בחלק אינטגרלי מהעבודה השוטפת שלנו.

מתי נצטרך להשתמש בהפניות הללו?

כאמור השימוש בהפניות 301 אינו מתבצע מדי יום ולעתים גם לא מדי חודש, אך בהחלט יש בו צורך בסיטואציות שונות. למשל:

  • כאשר האתר החליף כתובת – נניח לצורך העניין שהחברה ABC החליטה למתג את עצמה מחדש בעקבות שותף שנוסף/עזב או מכל סיבה אחרת וכעת יש צורך לשנות את כתובת האתר של החברה בהתאם. במקרה כזה תצטרכו לבצע הפניות של העמודים באתר הישן לעמודים עם הכתובת החדשה והרלוונטית שלהם.
  • שדרוג האתר – בעת ביצוע שדרוגים באתר ייתכן ויהיו שינויים במבנה הכתובות של העמודים הקיימים באתר ולכן תצטרכו לבצע הפניות בהתאם.
  • החלפתם כותרת ו/או כתובת לעמוד קיים באתר – נניח שרצית לחדש מאמר ישן באתר שלכם או גיליתם בשלב כלשהו שהכותרת שלו לא נכונה, או שסתם רציתם לשנות כותרת עבור אחוזי לחיצה גבוהים יותר. תצטרכו לשנות את כתובת הURL שלכם בהתאם ולכן גם לבצע הפניות מסודרות לעמוד זה.

כיצד נוכל לבצע הפניה 301 לעמודים באתר שלנו?

את ההפניה ניתן לבצע במגוון דרכים שונות. הדרך המומלצת ביותר היא באמצעות תוסף (במידה והאתר מבוסס על מערכת וורדפרס). באמצעות התוסף תוכלו לעדכן בקלות את ההפניות מכתובת X לכתובת Y החדשה. ניתן לבצע את ההפניות גם דרך השרת באמצעות קובץ HTACCESS. דרכים נוספות מעט פחות מומלצות הן באמצעות JAVASCRIPT  או תגית META REFRESH. 

אנא דרגו את המידע
הפניות 301
בואו נדבר!
השאירו פרטים וניצור איתכם קשר!
בואו נדבר!
השאירו פרטים וניצור איתכם קשר!
תוכן עניינים
בעל עסק?
אצלנו מדברים בתוצאות ולא בתירוצים
הגיע הזמן להיכנס לעולם הדיגיטלי
הצוות של ואמוס מחכה לכם!
שתפו את המאמר עם חברים:
מאמרים שעלו לאחרונה
לחץ לשיחה עם נציג
ברוכים הבאים לווצאפ. מוזמנים לרשום לנו ונשמח לעזור לכם 24/7.