מהי מפת אתר ולמי היא משמשת? (SITEMAP)

מפת אתר (או SITEMAP באנגלית) היא קובץ טקסט עם סיומת XML המשמשת בעיקר לצרכי מנועי החיפוש ומאפשרת להם לסרוק בצורה מהירה וטובה יותר את האתר שלכם, ולהבין טוב יותר את היררכיית העמודים והתוכן באתר שלכם. לצד מפת XML יש גם מפת HTML המשמש כעמוד פיזי ויזואלי באתר שלכם שיכול לסייע גם לחוויית המשתמשים באתר שלכם ולעזור להם במעבר פשוט יותר בין עמודי האתר וקריאה בעמודים שמעניינים אותם. כיצד מפת אתר משפיעה על קידום אורגני בגוגל? מתי כדאי להכין את המפה? היכן כדאי לעדכן אותה? ואיזו סוג מפה רלוונטית עבורנו? 

ראשית – איזו סוג מפה רלוונטית עבורנו?

כפי שאמרנו יש 2 סוגי מפות. מפת XML ומפת HTML. הסוג הראשון הינו קובץ מפת אתר שמיועד בעיקר לסורקים של גוגל ושל מנועי החיפוש האחרים. זהו קובץ שמעלים אותו לתיקיית האתר באופן ידני או באמצעות יצירת הקובץ מתוך תוסף שבמערכת ניהול התוכן שאנו משתמשים בה. לא מדובר במפה פיזית המוצגת באתר אלא קובץ של "מאחורי הקלעים" שכפי שאמרנו מיועד לסורקים את מנועי החיפוש. קובץ HTML הוא כן קובץ ויזואלי שיהיה למעשה עמוד באתר שלכם שיציג רשימה של קישורים לעמודים פנימיים באתר שלכם לפי היררכיית התוכן שאתם מציגים באתר שלכם (קטגוריות, תתי קטגוריות, עמודים ראשיים, מאמרים וכו'). שתי המפות עשויות להיות טובות ורלוונטיות אולם בדרך כלל מספיקה רק מפת XML.

כיצד מפת אתר תורמת לנו?

למפת אתר יש שני שימושים עיקריים. הראשונה היא לתרום לסורקים של מנועי החיפוש, ובראשם גוגל, לסרוק את עמודי האתר שלכם במהירות וביעילות, להכיר טוב יותר את היררכיית התוכן באתר שלכם וכמובן לסרוק מהר יותר עמודים חדשים שאתם מעלים לאתר ולמפת האתר שלכם. השימוש השני רלוונטי במידה ומדובר בעמוד ויזואלי באתר שלכם והוא מסייע לגולשים בניווט יעיל ונוח יותר באתר. 

כיצד נוכל ליצור מפת אתר?

  • שימוש בכלים שונים – ישנם כלים שונים חיצוניים כמו של סקרימינג פרוג ואחרים שתוכלו להשתמש בהם ליצירת קובץ מפת אתר שתוכלו להעלות אותו לתיקייה בשרת שלכם.
  • תוספים ייעודים – בעת בניית אתר וורדפרס למשל תוכלו להתקין תוספים שונים השייכים לרוב לתחום הקידום האורגני כמו יוסט SEO או ALL IN ONE SEO שתוכלו להיעזר בהם לייצר מפת אתר לאתר שלכם.
  • יצירה ידנית – תוכלו כמובן גם לערוך קובץ טקסט ולשמור אותו בשם sitemap.xml ולהכניס בעצמכם את הקישורים הרלוונטיים ביותר עבורכם בסדר ההיררכי המתאים והרלוונטי. בעידן הדיגיטלי שבו יש כלים טכנולוגיים שעושים את זה זו אופציה פחות מומלצת.

מתי נרצה ליצור מפת אתר?

כבר בשלבים הראשונים של הליך בניית אתר כדאי יהיה צורך ליצור קובץ שכזה ולעדכן אותו לאורך זמן כאשר עמודים חדשים יתווספו לאתר. במידה ואין לכם קובץ כזה עדיין זה הזמן להכין אחד כזה.

אנא דרגו את המידע
מהי מפת אתר ולמי היא משמשת
בואו נדבר!
השאירו פרטים וניצור איתכם קשר!
בואו נדבר!
השאירו פרטים וניצור איתכם קשר!
תוכן עניינים
בעל עסק?
אצלנו מדברים בתוצאות ולא בתירוצים
הגיע הזמן להיכנס לעולם הדיגיטלי
הצוות של ואמוס מחכה לכם!
שתפו את המאמר עם חברים:
מאמרים שעלו לאחרונה
לחץ לשיחה עם נציג
ברוכים הבאים לווצאפ. מוזמנים לרשום לנו ונשמח לעזור לכם 24/7.